İki Bir Sıfııır … Yayındayız – Mobil Hikayem

2010’dan bu yana aklımda olan birşey vardı “Mobil Geliştirici” olmak…

O yıllar askerdeyim piyasada çok fazla akıllı telefon yok. En çok kullanılan mobil işletim sistemleri Symbian, S40 (İşletim sisteminden çok gömülü yazılım) ve Türkiye pazarında payını giderek artıran IOS var. Bunların dışında da Google’ın Android işletim sisteminin pazar payının artırmaya başladığını duyuyoruz. Ben bir gün bu platformlardan birinde mutlaka bir uygulama geliştrimek istiyordum. Mobil uygulama geliştirmek bana web uygulaması geliştirmekten daha çekici gelmişti. Ancak bazı sebeplerden dolayı bir türlü öğrenmeye fırsat bulamamıştım.

İsteklerimi daha fazla ertelememe kararlığına eriştiğimde Android platformuna odaklanmaya başladım…

Ve en önemlisi artık artan mobil penetrasyon oranlarını göz ardı edemezdim.

İşe ilk önce Javayı öğrenmekle başlamak gerekiyordu, Ocak ayında “Head First Java” kitabı ile elimi biraz Javaya alıştırdım. Daha sonra Resmi Google Android sitesinden Android öğrenimi ile ilgili metaryal var mı diye araştırma yaparken Google’ın resmi Udacity eğitimlerine ulaştım ve ilk dersi tamamladım. Bu sırada şans eseri GDG İstanbul’dan Udacity müfredatı üzerinden gidilerek Android Fundamentals Study Jam eğitimi verileceği duyurusu yapıldı. Android öğrenmeye başlamış ve bu kadar da hevesliyken bu duyuru beni çok sevindirdi. Eğitimler ilki 28 Şubat tarihinde olmak üzere ITÜ Teknokent içerisindeki ARI binalarında GDG İstanbul ekibinden Said Tahsin Dane, Murat Yener, Hasan Keklik ve Salim Kayabaşı tarafından verildi. Her biri de birbirinden değerli kendi alanında tanınmış tecrübeli insanlar. Eğitim esnasında bizlere tecrübelerini keyifli bir şekilde aktardılar. Bu eğitim projesine gönüllü oldukları için kendilerine tekrar tekrar teşekkür ederim.

Bir yıl önce daha Android geliştirmeyi bilmeden aklımdaki bir uygulamanın mockupını yapmıştım hatta sosyal medyada paylaşıp “çok yakında…” bile demiştim…

İlk versiyonunu yayınlamak bugüne nasip oldu 🙂

Kurs bittikten sonra bitirme projesi olarak Cüzdanım isimli kişisel para takip uygulaması geliştirdim. Bu uygulamayı kişisel ihtiyaçlarımdan yola çıkarak tasarladım.

En basit haliyle kişinin para akışlarını kontrol edebilecek basit bir uygulama.
İnsanlar (buna ben de dahil) farkında olmadan ufak tefek şeylere toplamda çok fazla para harcayabiliyor ve birikim yapamadan elindeki parasal varlığı tüketmiş olabiliyor.

Bu sebeple Cüzdanım uygulaması ile kişinin tüm finansal hareketlerini kayıt altına alabilmeyi, raporlayabilmeyi ve böylece kişinin harcama alışkanlıklarını gözlemleyebilmesini ve bu durumun farkındalığını kazanmasını hedefliyorum.

Piyasa araştırması yapmadım proje inovatif veya detaylı olmayabilir ancak Android geliştirmeye yeni başlamış biri olarak ta bu basit uygulamayla kendimi fazla zorlamadan motivasyonumu yüksek tutmaya çalıştım 🙂

Cüzdanım
İndirmek İçin Görsele Tıklayın

Uygulama tamamen ücretsiz hatta ileride githubta kodlarını açık bir şekilde sunmayı planlıyorum.

Uygulamamı deneyip yorumlarınızı bana iletebilirseniz çok sevinirim.

 

Bu arada Android Fundamentals Study Jam programı dahilinde yaptığımız uygulamaları 28 Mayıs 2015 tarihinde Google Türkiye Ofisinde gerçekleşecek olan Google I/O Extented etkinliğinde Keynote canlı yayınından sonra sunuyor olacağız. Vakti olan arkadaşların gelmesini tavsiye ederim.

 

Saygılarımla

Mehmet Yılmaz

 

One Comment

  1. Mehmet Ali said:

    Uygulama mantıklı, yazı güzel… Fakat unutmamak gerekir ki halen Symbian kullanan kişiler var… 🙂

    26 May 2015
    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.