Çerez İpucu – IIS’te Site Çalıştırma

Bir PHP’ci olsam bile zaman zaman .NET projeleri ile uğraştığım oluyor.

Bugün lokal bilgisayarımda bir projenin koşması için yaptığım ilk girişimde başarısız oldum ve bu başarıszlığı gidermek için gittiğim yolu hem kendime not olması hem de aynı problem ile karşılanlara rehber olması için bu -çerez ipucu- çözümü paylaşmak istedim.

Karşılaştığım İlk Hata

503 service unavailable ninjakod.com

Detaylı bir hata çıktısı yok sadece “HTTP Error 503. The service is unavailable.” 

Kısa bir uğraş ve araştırmadan sonra problemin projenin yer aldığı “Application Pool”un çalışmamasından kaynaklandığını buldum. IIS’te ilgili Application Pool’un çalıştırılması gerekir.

 

 

Karşılaştığım İkinci Hata

directory-listing-ninjakod

HTTP Error 403.14 – Forbidden
The Web server is configured to not list the contents of this directory.

İlk bakışta dizin listeleme izinlerinin kapalı olmasından kaynaklanan bir hata gibi görünüyor. Normal şartlarda dizin listelemesinin güvenlik problemlerinden dolayı kapalı olması gerekir. Bu hata için önerilen çözüm, varsayılan başlangıç sayfasının ayarlanmamış olması. Tüm bu hatalar ve çözüm önerileri kişiyi farklı bir yöne çekse de problemin asıl sebebi .NET versiyonundan kaynaklanıyor.

Application Pool içerisinde tanımlı olan .NET versiyonunun, Web.config dosyası içerindeki TargetFramework ile aynı olması gerekiyor.

 

Bunun dışında farklı yapılandırmalarda karşılaştığım hatalar da oluyor. Karşılaştıkça bu yazının altında paylaşmaya devam ediyor olacağım.

 

Sağlıcakla kalın.

Mehmet

 

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.