C# Nedir?

Ülkemizde oldukça popüler olan bir dil olan c# nedir? Bu programlama diliyle neler yapılabilir?


C# Microsoft tarafından 2001 yılında piyasaya sürülen orta seviye bir programlama dilidir.
Programlama dilleri 3 e ayrılır. Düşük, orta ve yüksek olarak makine diline en yakın dillere düşük diller diyoruz. Örnek olarak Assembly dili düşük seviyeli bir dildir.


C# C ve C++ ailesindendir ve (C(++)++) # işaretini artı işaretlerinin bir araya gelmesinden alır. C# dilinin tasarım ekibinin başında Anders Hejlsberg gelir. Anders Hejlsberg Delphi ve Pascal derleyicilerininde tasarımcısıdır.


Peki Neden C# Kullanalım?

En önemli etkenlerin başında gelen şey Microsoft firmasının bu dili desteklemesi ve kendisinin de kullanmasıdır. Windows işletim sisteminin yazımında c# ile yazılmıştır. Bunun yanı sıra C# ile masaüstü uygulamaları, web uygulamaları, mobil uygulamalar, web servisler ve oyunlar geliştirebilirsiniz. Visual Studio idesiyle sıkılmadan kod yazabilir, uygulamalarınızı geliştirebilirsiniz. Türkiye’de kurumsal alanda birçok yerde kullanılan bir dildir. Türkiye pazarında çalışmak isteyen yazılımcılar için kesinlikle fikir sahibi olunması gereken bir dildir. Aşağıda da görebileceğiniz üzere Stack Overflow tarafından en popüler dil sıralamasında yerini almıştır.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.