Büyük Veri ve Semantik

Dünyaya gözümüzü ilk açtığımız andan beri üretiyoruz…

Konumuz Büyük Veri (Big Data) ve anlamlandırılması yani Semantik

Uyuyarak, uyanarak, adım atarak, nefes alarak, bir şeyler satın alarak, yazarak, okuyarak, internette gezinerek yani her hareketimizle üretiyoruz, veri üretiyoruz hem de büyük veri.

Akıllara, tamam da kardeşim ben bu veriyi üretiyorum ama ne işime yarayacak diye bir soru gelebilir. Kullanıcı tarafından baktığımızda bu sorunun cevabı kişiselleştirilmiş servisler.

Kişiselleştirmelerle ilgili birkaç örnek verecek olursak;

Google (oturum açık olduğu sürece) daha önce yaptığım aramalarla giriş yaptığım siteleri kayıt altına alıyor ve bir sonraki aramada önceki verilerimi anlamlandırarak daha odaklı bir sonuca ulaştırıyor.

Akıllı telefonum uyku alışkanlıklarımı kayıt altına alıyor ve hangi saatte uyuduğumu ve uyandığımı biliyor. Gerekirse mikrofon, bileklik gibi aygıtlarla derin uykuda olup olmadığımı anlayabiliyor ve sabahları daha dinç uyanmamı sağlayan bana özel bir uyanma saati belirliyor.

Kullanıcılara hizmet üretenler şapkasından bu konuya eğilecek olursak işin içine daha da fazla argüman giriyor. Bu argümanlardan en önemlisi elbette ürün ve hizmet pazarlama. Markalar  müşterilerine daha kaliteli ve özelleşmiş hizmet ya da ürün sunabilmek adına elindeki verileri anlamlandırarak farklılık yaratmaya çalışıyor. Bu farklılıklarla, orta ve uzun vadede marka, saygınlığını ve gelirlerini artırıyor.

Yukarıda bahsettiğim konular elbette Büyük Veri dünyasının sadece bir konusu.

  • Akıllı şehirler
  • Nesnelerin İnterneti
  • Mobilitenin artması
  • Giyilebilir teknoloji

Yukarıdaki maddeler ilgili konu daha da detaylandırılabilir ancak ben asıl konuya geçmek istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde kendini teknoloji konusunda bir çok kez kanıtlamış olan Fatih Ünal “BÜYÜK VERİ VE SEMANTİK” isimli bir kitap yazdı. Kitap, büyük veri ve veriyi anlamlandırma olan semantiğin ne olduğu, uygulama alanları, uygulama alanlarında kullanılan teknojiler, terimler ve bu işin nereye doğru yöneldiği hakkında başucu niteliğinde anahtar bilgiler içeriyor. Özellikle veri madenciliği alanında uzmanlaşma doneleri edinmeye çalıştığım şu günlerde, farkındalık düzeyimi arttırdığını söyleyebilirim. Kitabın konu başlıkları aşağıdaki görselde yer alıyor.

büyük veri ve samantik fatih ünal

Fatih Ünal, kitabının arka kapağında şu can alıcı ifadelerle konunun önemine dikkat çekiyor

Hayatımıza dokunan her türlü veri Büyük Veri’nin bir parçası ve bunun anlamlandırılması ise Semantik’in bir parçasıdır.

İşletmelerin amaçlarını gerçekleştirebilmesi, en önemlisi de gelir artışını ilerletebilmesi ve bunları sürekli hale getirebilmesi için Büyük Veri’nin işlenmesi, anlamlandırılması ve doğru kullanılabilmesi son derece önemlidir.

Büyük Veri’nin iyi analiz edilmesi derin ve karmaşık bilgiyi anlamlı hale getirerek, semantik yaklaşımlar sergilenmesi karar alma ve uygulama sürecinde kullanıcılarına ciddi oranda fayda sağlayacaktır. Büyük Veri’nin kullanımında “Tahmin Etmek” yerine “Gerçekten Bilmek” gibi bir kavram söz konusu ise “Semantik” vazgeçilmez bir unsurdur.

Büyük Veri’nin arkasında muazzam bir altın cevheri yatıyor. Bu cevherin işlenmesini üstlenen Semantik Web ise; bir taraftan biçimlenmeyi sürdürürken, veriye daha fazla tanım ve anlam katmakta, veri ile karşılıklı etkileşimi ise yaşam biçimimizi tümden değiştirmektedir.

 

Kitapla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak, yazarın biyografisini okumak ve satış kanallarına ulaşmak için buyukverivesemantik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın,

Mehmet Yılmaz

 

 

 

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.